-- Php Dersleri

Php ile Csv dosyaları içinde Arama Yapmak

Php ile csv dosyaları içerisinde arama yapma işlemlerine göz atacağız. Öncelikle tam yolu bilinen bir csv dosyasının içindeki tüm verileri listelemek istersek kullanmamız gereken kod bloğu örnekteki şekildedir.

Eğer daha başka işlemler veya tekrar erişmek için gerekirse diye dosya yolu değişkene atanabilir. Kod bloğu aşağıdaki gibi değişecektir;

Kısaca yaptıklarımız dosya yolu belirtmek, dosyayı açmak, dosya verilerine erişmek ve bu verileri satırlar halinde ekrana yazdırmak sonrada dosyayı kapatmak.

Php ile Csv Dosyasında Arama Yapmak

Tam yolu bilinen tek bir csv dosyası içerisinde belli bir metni bulmak istiyorsak kullanmamız gereken kod bloğu aşağıdaki gibidir.

Yukarıdaki kodda csv dosyası içerisindeki tüm verileri tarayarak $terim değişkeniyle tanımladığımız metni içeren verileri döndürdük. strpos php fonksiyonu bu konuda ki yardımcımız oldu. Strpos fonksiyonu ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayın.

fgetcsv($dosya, 1000, “,”) bu fonksiyondaki 1000 ne diye merak edenler için verinin içerdiği azami karakter sayısını ifade eder. Eğer csv dosyasındaki verileriniz 10 karakteri geçmiyorsa bu kısmı 10 veya başka değerler yazmanızda sakınca yoktur. Virgülde csv dosyasındaki ayırma işlemini yapmış olduğunu belirtiyor. Bazı csv dosyalarında ayraç noktalı virgül olabilmektedir o zaman ; kullanılmalıdır.

Php ile Csv Dosyasının Belirli Bir Sütununda Arama Yapmak

Örneğin bir csv dosyamız var ve bunun 2. sütununda soyisim değeri mecut bizde bu sütunda içerisinde oğlu terimi geçenleri listelemek istiyoruz. Aşağıdaki kod öbeği ile 2. sütun içerisinde arama yapılmaktadır.

 

Birden Fazla Csv Dosyasında Arama Yapma İşlemleri

Birden fazla csv dosya içerisinde belirli bir terimi aramak içinde işlemler hemen hemen aynı. Öncesinde dosyaların konumunu belirtmek ve bu konumda bulunan dosyaları listelemekle ilgili ufak işlemler yapacağız.

Php ile Klasördeki Dosyaları Listeleme
İşe csv dosyalarımızın olduğu klasörü tanımlayarak başlıyoruz. Örnek kodlar tanımladığımız klasör içindeki csv dosyalarını listeleyecektir. Php dosyanızın bulunduğu dizini referans almaktadır.

 

Harddiskin farklı bir sürücüsündeki dosyaları listelemek için ise dizinden önce sürücü harfini belirtmemiz yeterli D: veya E: gibi.

 

Klasördeki bütün CSV Dosyalarının içinde Arama

Örnekteki kod bloğu ile klasörde bulunan bütün csv dosyaları içerisinde tanımladığımız $terim değişkeni ile ifade edilen metin aranacaktır;

 

Klasördeki bütün CSV Dosyalarının Belirli Sütununda Arama Yapma

Daha fazla açıklamaya ihtiyaç duyulursa ya da herhangi bir sorununuz için yorum kısımından iletişime geçmekten çekinmeyin.
İyi çalışmalar.

Yorumla

Yorum

Webmentions

  • Php Dersleri - Tasarhane 14 Temmuz 2019

    Teşekkürler.